J. Pinskus: sprendžiant pagal TS-LKD „darbus“, jiems laikas keisti pavadinimą

Seimo narys Kęstutis Masiulis pasiūlė atsisakyti prievolės privalomai kelti valstybės vėliavą prie visų gyvenamųjų namų. Šiai idėjai Seimas nepritarė: pasiūlymą palaikė tik 15 parlamentarų, įskaitant ir socialdemokratų atstovą, prieš buvo 47.

Nespėjus nurimti aistroms dėl šios idėjos, vėliavų klausimą iškėlė skandalais Sakartvele išgarsėjęs kitas TS-LKD narys – Žygimantas Pavilionis. Jis pasiūlė įteisinti Ukrainos vėliavų kėlimą ant Lietuvos institucinių pastatų bei nustatyti, kad būtų keliamos „demokratinių užsienio valstybių, prieš kurias vykdoma karinė agresija, kai Seimo sprendimu tokia agresija pripažinta ir išreikštas palaikymas tokiai užsienio valstybei, vėliavos“.

Lietuvos Regionų partijos pirmininko Jono Pinskaus nuomone, būtų daug paprasčiau suprasti tokias iniciatyvas, jeigu TS-LKD pasikeistų pavadinimą.

„Jie vadinasi Tėvynės Sąjunga – Lietuvos krikščionis demokratai, tačiau visa jų kadencija yra pavadinimo neigimas. Faktiškai vos ne kasdiena išlenda koks nors prieš Tėvynę nukreiptas pasiūlymas, kurį lydi krikščioniškoms vertybėms prieštaraujančios iniciatyvos, – valdančiųjų veiklą įvertinto J. Pinskus. – Pasivadintų jie kokia nors Lozungų ar Lietuvos simbolių niekinimo partija, viskas stotų į savo vietas ir tokie išsišokimai nebestebintų.“

Sutikdamas, kad reikia palaikyti kovojančią šalį, politikas pasisakė už Heraldikos komisijos poziciją, kuri svetimos šalies simbolių naudojimui pritarė kaip labai trumpam proginiam reiškiniui.

„Lietuvoje vis rečiau keliama valstybinė vėliava, o konservatoriumi save vadinantis asmuo siūlo, kad jų būtų dar mažiau. Tuo pat metu kitas konservatorius sugalvoja, kad reikia įteisinti nuolatinį ne tik Ukrainos, bet ir kitų užsienio valstybių vėliavų kėlimus, nors įstatymai aiškiai numato, kad kitų šalių vėliavas galima kelti tik tuomet, kai sulaukiama jų oficialių delegacijų. Šiuo metu pasaulyje nuolat vyksta didesnis ar mažesni konfliktai. Tai, kaip suprantu, Ž.Pavilionis siūlo, kad keltume visų juose dalyvaujančių šalių vėliavas? Tas reikštų, kad be Lietuvos ir ES, bei neaišku kokia proga iškabintų LGBT vėliavų, ant valstybinių pastatų nuolat plevėsuotų Ukrainos, Kalnų Karabacho, Sirijos, Libijos ir kt. vėliavos? Ar nepritruks valstybei pinigų ir ar užteks vietos ant pastatų, jeigu tiek vėliavų reikės kelti? – svarstė J. Pinskus. – O jei rimtai, tokios iniciatyvos tik dar kartą patvirtina „konservatorių“ kompetencijos stygių ir negebėjimą orientuotis realybėje. Šalyje toliau auga kainos, įmonės užsidaro, žmonėms metami į gatvę, o jie, užuot sprendę rimtas problemas, vis ieško būdų, kaip iš valstybės atimti jos simbolius, atimti jos savastį. Vėliava nėra tiesiog medžiagos gabalas. Ji „atstovauja“ visą valstybę, todėl okupantai užimtose teritorijose pirmiausia ten kabėjusias vėliavas keisdavo savomis. Dabar mes Lietuvoje savo noru keldami Ukrainos vėliavas tarsi atsisakome savo tėvų ir protėvių krauju aplaistytos vėliavos, nors nė vienoje kitoje kovojančią šalį palaikančioje valstybėje to nėra.

Parama ir pagarba kovotojams reiškia ne jų vėliavų kėlimu ar savų vėliavų ir simbolių niekinimu. Ji reiškiama kitais būdais, tačiau vadinamieji konservatoriai arba to nesupranta, arba siekia parodyti, kad Lietuva jau nebėra laisva, todėl jos simbolius galima pamiršti. Man ir Lietuvos Regionų partijai toks požiūris nėra priimtinas, todėl, kiek pajėgsime, visur ir visada kelsime Lietuvos tautines ir istorines vėliavas, nes, su visa pagarba kovotojams, svarbiausia mums yra mūsų Tėvynė ir jos žmonės.“

 

Lietuvos valstybės vėliavos iškėlimo su kitomis vėliavomis būdai

Valstybinė ir istorinė vėliavos