Ministre Simonai Gentvilai, kada atsiprašysite už melą?

Pirmadienį viešumoje pasirodė informacija apie tai, jog Kazlų Rūdos tvenkinys virto žuvų kapinynu. Vietos gyventojų teigimu, taip nutiko todėl, kad pro dar rugpjūtį sugriuvusią ir nesutvarkytą užtvanką pagaliau ištekėjo visas, ilgą laiką jos laikytas, vanduo.

Apie incidentą suskubo pasisakyti politikai, įskaitant ir Aplinkos ministrą Simoną Gentvilą. Pastarasis tvirtino, kad Kazlų Rūdos meras Mantas Varaška situaciją dėl užtvankos bei Pilvės-Vabalkšnės tvenkinio, kuriame masiškai išgaišo žuvys, žinojo jau prieš 1,5 metų. Pasak jo, tvenkinį valdžiusi įmonė UAB „Karpis“ ir savivaldybė pusantrų metų derino avarinės būklės remonto projektą, bet užtvanka galiausiai griuvo ir vanduo pradėjo sekti.

Minėtas teiginys pribloškė merą M. Varašką, kuris socialiniame tinkle „Facebook“ paneigė jam metamus kaltinimus:

„Buvau šokiruotas išvydus Jūsų [S. Gentvilo] tvirtinimą „Pusantrų metų įmonė derinosi su Kazlų Rūdos savivaldybe avarinės būklės remonto projektą“ (yra ir daugiau klaidingų teiginių). Pridedu koliažą, įrodantį melą:

  1. a) yra Kazlų Rūdos savivaldybės DVS išrašas. Per Jūsų įvardijamus pusantrų metų savivaldybė negalėjo derinti avarinės užtvankos projekto, nes jo nebuvo gavusi.
  2. b) Užtvanką valdžiusios įmonės paaiškinimas Aplinkos apsaugos departamentui. Kazlų Rūdos savivaldybė net negalėjo gauti užtvankos projekto, nes jį derino kitos institucijos. Projektą derino NŽT, ESO, kaimyniniai gyventojai. Kontroliavo Jums pavaldus Aplinkos apsaugos departamentas.
  3. c) Kazlų Rūdos savivaldybė užtvankos remonto projektą gaus tik po jo ekspertizės. Tik tada ji spręs ar išduoti statybos leidimą. Galimai tai nutiks po kelių mėnesių.

Ministre, jeigu negalite padėti ekologinės krizės/ekstremalios situacijos akivaizdoje, tai bent netrukdykite dirbti, neklaidinkite žmonių.“

Tuomet S. Gentvilas kiek sušvelnino toną ir po mero įrašu nurodė, kad „visų pirma kalta yra įmonė“. Visgi jis ir toliau laikėsi pozicijos, kad savivaldybė apie kritinę situaciją buvo informuota dar 2022m. kovą.

M. Varaška į tai atsakė raginimu artimiausiame Vyriausybės pusvalandyje (rugsėjo 28 d.) paneigti melagingus teiginius. „Savivaldybes žinojimas neturėjo reikšmės. Pirmiausiai žinojo AAD, kuris ir kontroliavo projektavimo eiga“, – pabrėžė meras.

Kadangi M. Varaška taip pat yra Lietuvos Regionų partijos kandidatas į Lietuvos Respublikos prezidentus, per Vyriausybės pusvalandį paneigti jo vadovaujamos savivaldybės adresu išsakytus, galimai tikrovės neatitinkančius, teiginius rekomendavo ir partijos pirmininkas Jonas Pinskus.

S. Gentvilas, užsiminęs, kad gali atsiprašyti, nes jam „nėra malonus vaizdas matyti kenčiančią… situaciją“, vėliau kalbą pasuko kita linkme ir pradėjo kalbėti apie „kitas užtvankas“, kurios irgi gali sugriūti. Atsiprašymo iš S. Gentvilo sulaukta taip ir nebuvo.

Kadangi ministras taip ir neatsiprašė, M. Varaška dėl tokių viešų jo pasisakymų planuoja kreiptis į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją bei neatmeta galimybės pateikti ieškinį teismui.