Trečiadienio balsavimo rezultatai

Žengtas pirmas žingsnis link mažesnio suskystintų naftos dujų akcizo

Trečiadienį Seime vyko ypač Lietuvos žmonėms svarbus balsavimas dėl Lietuvos regionų partijos narių Andriaus Palionio ir Jono Pinskaus bei Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos nario Valiaus Ąžuolo pasiūlymo suskystintų naftos dujų (toliau – SND) akcizą mažinti ne iki 41 euro, kaip kad siūlė valdantieji, o iki 13. Pasiūlymui po pateikimo buvo pritarta – už balsavo 59 Seimo nariai, prieš buvo 16, susilaikė 41.

Pasak projekto iniciatorių, jis buvo teiktas atsižvelgiant į tai, kad iki 2024 m. sausio1 d. kaip šildymui skirtas kuras bei naudojamos verslo reikmėms SND buvo atleistos nuo akcizo, o nuo 2024 m. akcizą ne tik imta taikyti, bet ir jis, siekiantis 304,10 euro už toną, tapo vienas didžiausių Europoje.

„Lietuvoje, lyginant su kitomis regiono šalimis, įsigaliojo gerokai aukštesnis SND akcizo tarifas. Latvija SND akcizo netaiko, Lenkijoje jis siekia 13 euro už toną. ir pan. Todėl, siekiant išlaikyti Lietuvos konkurencingumą regione, mes pasiūlėme, kad šio produkto akcizas irgi būtų13 eurų už toną, nes būtent to reikalavo šalies žemdirbiai – patikslino iniciatoriai. – Be to, Vyriausybė pirmadienį svarstymams pateikė du projektus: vieną – dėl akcizo sumažinimo, kitas apima CO2 dedamosios įsigaliojimo nukėlimą. Kadangi padidintą akcizą tiek šalies gyventojai, tiek verslininkai mokės nuo sausio 1 d. iki kovo 1 d., kalbant apie jų per šį laikotarpį patirtų išlaidų kompensavimą buvo pasiūlyta, jog 2025 metais įsigaliosiantis mokestis dėl išmetamo anglies dioksido būtų atidėtas pusmečiui. Mes paskaičiavome, kad norint, jog mokesčio atidėjimas padengtų žmonių patirtas išlaidas, SND akcizas turi būti ne 41 euras už toną, o 13 eurų, todėl buvo įvardinta tokia suma.“

Taip pat projekto iniciatoriai pasidžiaugė, kad Seimo nariai, nepaisant to, jog projektui nepritarė konservatoriaus Mindaugo Lingės vadovaujamas Biudžeto ir finansų komitetas, pasiūlymą palaikė. Tiesa, trečiadienį buvo praeita tik svarstymo stadija. Tikrasis mūšis bus, tikėtina, rytoj vyksianti priėmimo stadija. Tuomet, pasak politikų, valdantieji ir parodys savo tikruosius veidus bei kaip jie nusiteikę vykdyti žemdirbiams duotus pažadus.