Dronas, asociatyvi nuotrauka

J. Pinskus: ar išmoksime Irano atakos pamokas?

Naktį į sekmadienį Irano Islamo Respublika, keršydama Izraeliui už ankstesnes atakas, įskaitant ir konsulato Damaske bombardavimą, atakavo šią valstybę. Skirtingais duomenimis, iraniečiai paleido apie 300-400 dronų ir 150 raketų.

Teheranas teigia, kad atakos tikslas buvo pasiektas, Tel Avivas tikina, kad didelės žalos infrastruktūra nepatyrė, nes patikimai suveikė sąjungininkų pajėgos ir Izraelio priešlėktuvinės gynybos sistema.

„Ukrainos ir Izraelio atvejai aiškiai rodo, kad šiandieniniame kare vis rimtesne jėga tampa bepilotės skraidyklės ir kovos su jomis priemonės, o mūsų valdantieji toliau svajoja apie tankus, – stebėjosi Lietuvos regionų partijos pirmininkas Jonas Pinskus. – Jau esu atkreipęs dėmesį į tai, kad milijonus kainuojantį tanką nesunkiai gali sunaikinti kelis ar keliolika tūkstančių kainuojantis dronas. Be to, imant naujausią karinį incidentą, jeigu Izraelis savo saugumą būtų patikėjęs tik tankams ir panašiems sausumos daliniams, nuostoliai, tikėtina, būtų buvę milžiniški. Šiuo atveju efektyviai suveikė tiek sąjungininkų aviacija, numušusį nemažą dalį bepiločių, tiek nuo raketų valstybės teritoriją apsaugoję priešlėktuvinės gynybos kompleksai.“

Politiko nuomone, nuolatinės valdančiųjų kalbos apie tai, jog būtina rūpintis krašto gynybos stiprinimu, vis prasilenkia su jų darbais.

„Tai siūlo naują gynybos mokestį įvesti, tai ragina pasisakyti už 4 proc. BVP skyrimą, bet realių, į šalies gynybos stiprinimą nukreiptų veiksmų bent jau aš nematau, – pabrėžė Seimo narys. – Na taip, sulaukėme pirmųjų vokiečių brigados karių, bet Lietuva yra mūsų žemė ir mes patys privalome rūpintis jos saugumu. Deja, slėptuvių žmonėms nėra ir nepanašu, kad artimiausiu metu jų atsirastų. Lėktuvų pati Lietuva gal ir nenusipirks, tačiau galėtų pasirūpinti patikima priešlėktuvinės gynybos sistema, kurią sustiprintų, tarkim, dronų batalionas. Tačiau tai irgi nedaroma, o vis svajojama apie keliasdešimt tankų. Tikėtina, dėl to, kad nuo tokio sandorio kažkam gerai nubyrėtų, tačiau labai abejoju ar toks pirkinys prisidėtų prie krašto ir jo žmonių saugumo užtikrinimo.“

Brangiausi tankai pasaulyje (prieš keletą metų)

Vieta Tankas, šalis Tanko kaina, mln. JAV dolerių
10 Type 99 (Kinija) 2,6
9 Merkava Mark IV (Izraelis)  6
8 Arjun MKII (Indija) 6,270
7 Leopard 2A6 (Vokietija) 6,790
6 T14 Armata (Rusija) 7,8
5 M1A2 Sep (JAV) 8,5
4 Challenger 2 (D.Britanija) 8,6
3 K2 Black Panther (P.Korėja) 8,8
2 Type 10 (Japonija) 9,4
1 AMX-56 Leclerc (Prancūzija) 10

 

Palyginimui, remiantis viešai prieinama informacija, Irano gamybos dronų-kamikadzių „Shahed 136“ kaina svyruoja nuo 20 iki 50 tūkst. JAV dolerių. Arba, sakant kitaip, už vieną pigiausią tanką išeina 100 dronų, kurie, valdomi patyrusių operatorių ir nesant patikimos priešlėktuvinės gynybos, gali sunaikinti 100 tankų ar kitų taikinių.